Autor
AB
6 min czytania
Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ
W obliczu wszechobecnych reklam treningów obiecujących idealnie wyrzeźbioną sylwetkę oraz suplementów i diet gwarantujących spektakularne efekty, pytanie o to, jak skutecznie pozbyć się tłuszczu z brzucha, wydaje się być w centrum uwagi wielu Polaków. Warto jednak pamiętać, że dążenie do płaskiego brzucha nie powinno ograniczać się jedynie do estetycznych aspektów. Jak podkreślają eksperci z Mayo Clinic, nadmiar tłuszczu brzusznego, a w szczególności tłuszczu trzewnego otaczającego narządy wewnętrzne, może znacząco zwiększać ryzyko rozwoju przewlekłych chorób, w tym nadciśnienia, bezdechu sennego, chorób serca, udaru czy niektórych nowotworów.
Tak pozbędziesz się tłuszczu z brzucha. 5 żelaznych zasad odchudzania | New Africa / Shutterstock
- Tłuszcz brzuszny zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych chorób
- Skuteczne pozbycie się tłuszczu z brzucha wymaga konsekwencji i czasu
- Zbilansowana dieta, ograniczenie węglowodanów i prawidłowe nawodnienie są kluczowe w redukcji tłuszczu z brzucha
- Regularne ćwiczenia aerobowe i siłowe pomagają w utracie tkanki tłuszczowej
- Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) to skuteczna metoda zwiększenia ilości wykonywanych ćwiczeń o dużej intensywności
- Sprawdź, czy zdrowo się odżywiasz. Zrób TEST
- Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Onetu
Warto pamiętać, że istotne jest, aby w procesie odchudzania skupić się nie tylko na efektach wizualnych, ale przede wszystkim na zdrowotnych korzyściach płynących z redukcji nadwagi. Eksperci przypominają, że droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest raczej maratonem niż sprintem, wymagającym czasu, wysiłku i konsekwencji. A pierwszym krokiem na tej drodze jest dobrze zbilansowana dieta.
Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? 5 najważniejszych zasad
Co zatem zrobić, aby skutecznie i zdrowo pozbyć się tłuszczu z brzucha? Oto kilka podstawowych wskazówek. A dodatkowo możesz przeczytać: 6 najczęstszych przyczyn, przez które nie możesz pozbyć się tłuszczu z brzucha
Kontrola diety
Instruktorzy fitness często kończą swoje sesje przypomnieniem, aby nie zniweczyć całej swojej ciężkiej pracy podczas treningu niewłaściwym odżywianiem. Okazuje się, że możesz ciężko trenować i nawet zauważyć poprawę siły, kondycji i elastyczności, ale również mieć trudności z utratą tłuszczu z brzucha, jeśli nie przestrzega się zdrowej diety.
Zdrowe odżywianie i ujemny bilans kaloryczny to klucz do sukcesu. Zmniejszenie spożycia prostych węglowodanów i unikanie żywności z dodatkiem cukru, przy jednoczesnym upewnieniu się, że większość posiłków zawiera zdrowe tłuszcze, błonnik i białko, to podstawa zdrowej diety.
Nie należy również zapominać o znaczeniu nawodnienia organizmu. Picie zalecanej ilości wody każdego dnia może pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest utrata tłuszczu z brzucha (pamiętaj tylko, że to nie samo spożycie wody powoduje utratę wagi, ale pozostawanie nawodnionym pomaga wspierać metabolizm, co ma kluczowe znaczenie dla utraty wagi). Staraj się spożywać około 2-3 litrów wody dziennie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Regularne ćwiczenia
Regularne ćwiczenia są podstawą zdrowego stylu życia i oferują wiele korzyści, w tym wspomagają utratę tkanki tłuszczowej i kontrolę wagi. Podczas odchudzania aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla redukcji ogólnej tkanki tłuszczowej i utrzymania lub budowania mięśni, a badania pokazują, że jest to największy czynnik, który pomaga zapobiegać ponownemu przybieraniu na wadze.
Dla celów zdrowotnych wytyczne dotyczące ćwiczeń dla dorosłych sugerują 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności (lub 75 minut ćwiczeń o dużej intensywności) tygodniowo. Jednak w przypadku utraty wagi wymóg ten jest większy, aby pomóc w osiągnięciu stałego ujemnego bilansu kalorycznego, który przyczynia się do utraty wagi. Zaleca się łączenie treningu aerobowego z treningiem siłowym. Według Biura Zapobiegania Chorobom i Promocji Zdrowia HHS, dorosłe osoby dążące do redukcji wagi powinny dążyć do około 300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo.
Ćwiczenia aerobowe to m.in. chodzenie, bieganie, taniec i jazda na rowerze. Ćwiczenia siłowe często obejmują trening oporowy z wykorzystaniem masy ciała, taśm lub ciężarków. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna o dużej intensywności "liczy się podwójnie" podczas pracy nad wyrobieniem tygodniowego celu minut. Innymi słowy, na każde dwie minuty ćwiczeń o umiarkowanej intensywności wystarczy wykonać jedną minutę ćwiczeń o dużej intensywności, aby uzyskać ten sam poziom korzyści.
Dobrym sposobem na zwiększenie ilości wykonywanych ćwiczeń o dużej intensywności jest trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT). Obejmuje on krótkie serie intensywnych ćwiczeń, po których następują okresy odpoczynku o niskiej intensywności. Według National Institutes of Health, HIIT nie tylko pomaga zaoszczędzić czas podczas cotygodniowych treningów, ale także skutecznie zmniejsza ilość trzewnej tkanki tłuszczowej i złogów tłuszczu w jamie brzusznej.
Dobry sen
Jakość i długość snu mają bezpośredni wpływ na procesy metaboliczne i regulację hormonów odpowiedzialnych za apetyt. Regularne wysypianie się może pomóc w utracie wagi. Dzieje się tak, ponieważ sen utrzymuje w ryzach "hormony głodu" — leptynę i grelinę. Z drugiej strony, jeśli nie śpisz dobrze, może to prowadzić do zaburzeń metabolicznych, przyrostu masy ciała i zwiększonego ryzyka otyłości i innych przewlekłych schorzeń. Zalecane 7-9 godzin snu na dobę to nie tylko luksus, ale konieczność dla utrzymania zdrowego ciała.
Jeśli masz trudności ze spaniem w nocy, upewnij się, że twoja higiena snu jest odpowiednia. Ważne jest, aby spać w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu, redukując światło i hałas, które mogą zakłócać dobry nocny odpoczynek. Jeśli twoje środowisko snu nie sprzyja takim warunkom, rozważ zainwestowanie w opaskę, słuchawki do spania lub zatyczki do uszu i wentylator chłodzący, aby lepiej wspierać swój odpoczynek. Jeśli nadal nie możesz zasnąć lub utrzymać snu, rozważ rozmowę ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, czy istnieje jakiś problem zdrowotny, który może na to wpływać, np. bezdech senny.
Więcej o problemach ze snem i o tym, jak sobie z nimi radzić znajdziesz TUTAJ.
Zarządzanie stresem
Przewlekły stres i związany z nim wzrost poziomu kortyzolu mogą przyczyniać się do odkładania się tłuszczu w obszarze brzucha.
Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec stresującym sytuacjom czy też nie za każdym razem udaje nam się kontrolować sytuacje wywołujące niepokój — życie jest pełne pozytywnych i negatywnych stresorów, od planowania dużego wydarzenia po opiekę nad starszym rodzicem. Jeśli jednak chcesz, by twoje ciało odpowiednio reagowało na stres, którego doświadczasz, istnieją narzędzia, które możesz wykorzystać. Po pierwsze, warto skupić się na utrzymaniu zdrowych nawyków — zapewnienie właściwej ilości snu, regularna aktywność fizyczna, medytacja, techniki uważności, dobrze zbilansowana dieta i ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny. Wszystkie te nawyki pomagają wspierać regulację hormonalną, która może kontrolować negatywne skutki przewlekłego stresu.
Przeczytaj dodatkowo: Jak poradzić sobie ze stresem? Sprawdzone sposoby na stres
W chwilach, gdy nadal czujesz się przytłoczony (zdarza się to każdemu), możesz spróbować porozmawiać z terapeutą, aby przepracować swój stres. Wielu terapeutów koncentruje się na terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), która zapewnia narzędzia do identyfikacji i pracy nad zmianą sposobu myślenia o stresorach, z którymi masz do czynienia.
Ograniczenie alkoholu
Alkohol dostarcza pustych kalorii, odwadnia i spowalnia metabolizm, więc może sprzyjać odkładaniu się tłuszczu w okolicy brzucha, zwłaszcza u kobiet.
Należy również pamiętać, że kalorie pochodzące z alkoholu to zawsze dodatkowe kalorie. Na przykład, jeśli spożywasz 2000 kcal dziennie w zdrowych posiłkach i przekąskach, aby dostosować się do zaleceń dotyczących utraty wagi, a następnie kończysz dzień pięcioma lekkimi piwami po 100 kcal każde, twoje dzienne spożycie kalorii wzrasta do 2500 kcal, czyli o 500 więcej niż twój cel.
Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest konsekwencja i połączenie tych wszystkich elementów w spójną całość. Nie ma jednego cudownego rozwiązania na pozbycie się tłuszczu z brzucha – to proces wymagający zmiany stylu życia i podejścia do własnego zdrowia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
ZOBACZ TAKŻE
- Trenować czy pościć? Oto która strategia skuteczniej "wytapia" tłuszcz [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- To najlepsza pora, żeby pójść na odchudzający spacer. Spalisz więcej kalorii i tłuszczu
- Oto co ci grozi, gdy masz grube ramiona. Nie tylko tłuszcz na brzuchu jest zły
Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ
- Print Icon
- Mail Icon
- odchudzanie
- metabolizm
- sen
- trening
- tkanka tłuszczowa
- HIIT
- redukcja
- stres
Rekomendowane dla Ciebie
- Trenować czy pościć? Oto która strategia skuteczniej "wytapia" tłuszcz [FRAGMENT KSIĄŻKI] — Post stał się bardzo popularny i wiele osób, które chcą utrzymać wagę, torturuje się, ograniczając przez kilka dni w tygodniu ilość pochłanianego jedzenia. To... Wydawnictwo ZNAK
- Najlepszy spalacz tłuszczu. Wystarczy ćwiczyć 20 minut dziennie, żeby schudnąć Nie masz czasu albo pieniędzy na regularne ćwiczenia na siłowni albo własnego trenera? Nic straconego. Wcale tego nie potrzebujesz. To banalne ćwiczenie jest... Hanna Szczygieł
- To najlepsza pora, żeby pójść na odchudzający spacer. Spalisz więcej kalorii i tłuszczu Chodzenie na spacery to jedna z aktywności, która jest polecana niezależnie od wieku. Najlepiej byłoby robić codziennie 10 tys. kroków, by zauważyć poprawę... Tatiana Naklicka
- Oto co ci grozi, gdy masz grube ramiona. Nie tylko tłuszcz na brzuchu jest zły Tłuszcz na ramionach, który dotąd uważany był za stosunkowo nieszkodliwy, może w rzeczywistości sygnalizować poważne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca typu 2... AB
- Metoda 12-3-30 to game changer na odchudzanie. Genialny spalacz tłuszczu! Ta metoda zdobyła największą popularność podczas pandemii, jednak od tego czasu wciąż podbija serca miłośników fitnessu. Na czym polega 12-3-30 i czy naprawdę... Hanna Szczygieł
- Najlepsze ćwiczenie, żeby schudnąć po czterdziestce. Spala nawet op*rny tłuszcz Z wiekiem coraz trudniej pozbyć się tkanki tłuszczowej, o czym przekonało się wiele osób. Nie pomaga nam na pewno spowolnienie metabolizmu, które powoli... Tatiana Naklicka
- 10 ćwiczeń cardio. Najlepsze na odchudzanie, metabolizm i spalenie tłuszczu Niezależnie od poziomu sprawności fizycznej, ćwiczenia cardio są kluczem do utrzymania zdrowego stylu życia. Wzmacniają serce, poprawiają wydolność tlenową, a... Magda Ważna
- Co robić, gdy nie możesz zasnąć? Żelazna zasada neurologa. Prosta i zaskakująca Problemy z zasypianiem, wybudzanie się, potęgujące zmęczenie przewracanie się z boku na bok — te wszystkie problemy są częstsze, niż się wydaje. Zmaga się z nimi... Monika Mikołajska
- Oto znaki, że żyły są zablokowane przez tłuszcz i cholesterol Wysoki poziom cholesterolu jest zjawiskiem, który dotyczy lwiej części społeczeństwa. Problem jest naprawdę duży — bez wprowadzenia zmian w diecie i codziennym... Eliza Kania-Oczko
- Miała żelazny charakter, ale to nie wystarczyło. W ostatnich latach życia Thatcher mówiła przerażające rzeczy Mówili o niej "żelazna dama", bo jej upór, konsekwencja i stanowczość w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości Wielkiej Brytanii nie miały precedensu. Mimo... Paulina Wójtowicz